Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Dnes je první den zbytku tvého života. A. W. Schaef

 
 

Claddagh prsten

Tradiční irský prsten je výrazem přátelství a nosí se rovněž jako snubní. Nazývá se podle rybářské osady Claddagh u města Galway, a jsou na něm zobrazeny dvě ruce nesoucí srdce s korunou: srdce symbolizuje lásku, ruce přátelství a koruna věrnost či oddanost. Způsob, jak se darovaný prsten nosí, je důležitou informací: na pravé ruce čtyřlístkem ven značí, že nositel je svobodný a nezadaný, čtyřlístkem dovnitř, že je zamilovaný nebo má známost. Prsten na levé ruce čtyřlístkem ven znamená, že je zasnoubený, čtyřlístkem dovnitř že je ženatý/vdaná. Claddagh je cenný a často se v rodině dědí, z otce na syna a z matky na dceru.
Z mnoha legend o původu prstenu je nejdojemnější o Richardu z klanu Joyce, který odplul za prací do Indie. Po návratu se zamýšlel oženit se se svou dávnou láskou, ale loď byla přepadena piráty a skončil jako otrok maurského zlatníka. U něj se vyučil, a když získal na zásah krále Williama III. svobodu, nabídl mu zlatník polovinu majetku a dceru za manželku. On však lákavou nabídku odmítl a spěchal do Irska ke své věrně čekající milé, jíž věnoval jako snubní prsten Claddagh, který pro ni v zajetí vytvořil.
Ale že mu to zpívá.
Neznám větší pařmeny a lepší muzikanty, jak jsou Irové.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one