Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Dnes je první den zbytku tvého života. A. W. Schaef

 
 

Waldorfské panenky

Tak jsem se zase jednou toulala netem a narazila na tyhle nádherné hadrové panenky. Chtěla jsem jednu objednat vřískleti, ale po zjištění ceny jsem si to rychle rozmyslela. Mrzelo mě to, protože se mi fakt líbí a tak jsem hledala dál a narazila na stránky chráněné dílny Ignis.Protože se pořádají několikadenní kurzy na šití panenek, moc jsem si nevěřila. Jak ráda říkám: umím šít a plést pouze rovně :-) Objednala jsem si tedy tři střihy i s materiálem. Začala jsem od nejjednoduššího méďi, přes panenku Pima až k velké oblékací panence. Složité to není vůbec.Ta nejtěžší panenka mi trvala vcelku asi pět hodin ( a to ještě s vřískletem pevně přichyceným na noze :-)) Hodně mi v práci pomohl tenhle návod. Takže pokud se vám mé dílko líbí...hurá do toho.
Nen.
Historie
Panenky provázejí člověka již od nepaměti. V rámci archeologických výzkumů pocházejících ze starověkého Egypta nalézali archeologové figurky, které mohly být hračkou, ale i kultovním předmětem. Zachovaly se však jen ty, které byly vyrobeny z trvanlivého materiálu.

Jednoduché textilní panenky byly ty nejoblíbenější, takže si s nimi děti hrály tak dlouho, až z nich nic nezbylo. Dochované textilní panenky jsou proto velikou vzácností. Šily se především na venkově. Byly výtvorem žen, ale i dětí. Vždy se doma našel kus režného plátna či šátek, který se stočil, ovázal a byl tu základ pro panenku. Tzv. "uzlové panenky" měly i svoji složitější podobu. Pytlovité tělíčko bylo vycpáno, oči, nos a ústa namalovány nebo vyšity. Byly často oblékány do místních krojů a měly vše, co žena nosila – spodničku, suknici, košili, zástěru a šátek. Na našem území se jim říkalo "mudiny", "popky", ale měly i jiná pojmenování. Výroba některých panenek se v českých zemích podobala výrobě panenek waldorfských. Způsob vytvarování obličeje ovazováním a utahováním je typický pro panenky waldorfské. V každé oblasti byly a stále jsou něčím specifické.

Název Waldorfská panenka pochází z doby, kdy vznikla v Německu pro děti zaměstnanců továrny Waldorf-Astoria 1. waldorfská škola (r.1919). Jeden z nejvýznamnějších filozofů Rudolf Steiner byl požádán tehdejším ředitelem Emilem Moltem, aby podle principů antropozofie tuto školu vedl. Tak vznikla i waldorfská pedagogika. Rodiče z kruhů kolem této školy začali pro své potomky šít hadrové panenky, které byly charakteristické způsobem ovázání hlavy a vytvořením obličeje. Těla panenek se různila a záležela na té které autorce. Odtud se tento typ panenky rozšířil do mnoha zemí na celém světě a prošel v různých zemích i různým vývojem.

Po celém světě se šily a stále šijí různé textilní panenky. Často se podobají těm, které se nazývají Waldorfská panenka, Waldorfpuppe nebo Waldorf doll. Moje panenky jsem nazvala Lenčiny panenky nebo také Lenka's dolls a přestože vycházejí z waldorfské pedagogiky, mají něco specifického, což je od těch "waldorfských" odlišuje.

(převzato z http://lenkasdolls.com/)
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one